Landskrona halvmarathon

Steg 1 av 3

Lägg till deltagare

Lägg till c/o
För att få delta i SKM måste du vara medlem i förening ansluten till Skånes friidrottsförbund

Marknadsplats

En tjänst för att köpa/sälja/överlåta startplatser direkt mellan deltagare
Just nu finns det ingen som vill sälja sin startplats
Sport:
Löpning
Distans:
21,1 km
Starttid:
Lördag 2026-08-22 kl. 11:00
Plats:
Borstahusen, Landskrona
Pris:
290 kr
Sista anmälan:
2026-08-16 23:59

Landskrona halvmarathon är det största motionsloppet i Landskrona. Parallellt arrangeras även 5 och 10 km distanser. Start och målgång är vid Nedre gatan i Borstahusen och banan går sedan på hårdpackad grusväg utmed havet via Citadellet och Kasernplan och sedan vidare på cykelvägar via Excersisfältet och Lillolas tillbaka till start/målområdet. Medalj och "goodiebag" till samtliga som fullföljer.

Loppet är öppet för motionärer samt tävlingslöpare då det även är skånskt mästerskap (SKM). Bansträckningen är flack och löps 2 varv à 10 km samt ett mindre varv för att få full distans.

OBS! Om du inte är medlem i en klubb anger du "K motion" (för kvinnor) respektive "M motion" (för män) under klass. Klubbanslutna deltagare väljer åldersklass enligt vanliga regler.